Blue Lotus Property

Yükleniyor...

Ücretsiz yatırım turu için TIKLA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Tarihi Güzellikleri

Tarih boyunca her devletin arzuladığı ve farklı kültürlere ev sahipliği yapan Akdeniz’in incisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tarihi güzelliklerini beraber keşfedelim.

Tarihi arkasına alıp şehre kuş bakışı bakmak isteyenlerin adresi; St. Hilarion Kalesi
Saint Hillarion Kalesi, Beşparmak dağlarının Kuzey yakasına kurulan bu kale, adayı Arap saldırılarına karşı korumak amacıyla yapılmıştır. Kalenin burçlarından Girne Şehri’nin büyüleyici manzarısına kuş bakışı bakabilirsiniz. Kalede yaşayan Filistinli St. Hilarion'u ziyarete gelen kişilerin sayısının artması üzerine kale manastıra dönüştürülmüştür ve adını buradan almıştır. Dağ eteklerinde yer almasına karşın serin ve şiddetsiz rüzgarı ile serin bir ortama sahip olan kale çevresinde bulunan Kıbrıs’a özgü meyhaneleriyle sizlere keyifli bir akşam yemeği sunuyor.

Orta Çağ Gotik Mimarisinin en önemli örneklerinden Bellapais Manastırı
Doğunun gotik mimari imzasını taşıyan en önemli eserlerinden biri olan Bellapais Manastırı, 12. yüzyılda Roma döneminde inşa edilmiş temeller üzerine inşa edilen manastır, orta çağda yapılan eklentiler ile günümüzdeki halini almıştır. Bellapais Manastırı, Girne şehir merkezine sadece 15 dakika mesafede, beş parmak dağlarının eteğinde yer almaktadır.
Manastır dönem dönem çeşitli festival ve konserlere ev sahipliği yapıp, sanatın ve tarihin mistik dünyasını ziyaretçilerine hala yaşatmaktadır.

İnşa edildiği çağın tüm teknolojilerine meydan okuyan bir yapı; Mavi Köşk
Mavi köşk, Nam-ı diğer kaçakçının köşkü 1956 yılında dünyaca ünlü suç lideri Paulo Paolides için inşa edilmiştir. Ünlü bir avukat ve uluslararası suç teşkilatlarının bir parçası olan Paulo Paolides bu evde hem gerçek mesleği olan avukatlık çalışmalarını sürdürürken hem de uluslararası silah kaçakçılığını yönetmiştir.

Füturistik bir eğlence ve mizah anlayışına sahip olan suç lideri Paulo, bu evi hem eğlence anlayışına uygun hem paravan hukuk alanındaki çalışmalarını sürdürebilecek hem de uluslararası suç örgütünün çalışmalarını yönetebilecek şekilde tasarlatmıştır. Yapının inşası tamamlandıktan sonra projenin mimarı evdeki gizli bölümlerin ifşa edilmemesi adına öldürtülmüştür.

Ev dağ yamacından bakıldığında görülmeyecek şekilde tasarlanmış olsa da evden tüm bölge ve akdeniz’in kuzeyi büyük oranda görülmektedir.

Paulo Paolides, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında gizli bir geçitten kaçtıktan sonra, İtalya’da gizli bir suç toplantısı esnasında öldürülmüştür. Köşk, 1974 Barış Harekatı ile Türk askeri tarafından müzeye dönüştürülerek ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

AZİZ MAMAS KİLİSESİ
Eski Adı Morphou olan Güzelyurt'ta yeralan manastır, Bizans yapısı olmasına rağmen tarih sürecinde pek çok devlet tarafından restore edilmiş ve eklemelere uğramıştır. 18. yüzyılda bugünkü halini almıştır. St. Mamas'ın hayatı hakkında birçok hikaye bulunsa da birçok tarihçi onun 12. yüzyılda Güzelyurt çevresinde yaşamış bir Hıristiyan aziz olduğu konusunda hem fikirdir. St. Mamas'ın mezarı kilisenin kuzey girişinin sol yakasında bulunmaktadır.

SOLİ ANTİK KENTİ
Tarihi M.Ö 700’lü yıllara kadar dayanan Soli Şehir Devleti tarafından yapılmış olan Soli Antik şehri, stratejik konumu, verimli toprakları, limanı ve yakınındaki bakır madenleri nedeniyle önemli konumunu korumayı başarmıştır. Milattan önceki dönemde Amazonlar ile yapılan savaşı dahi görmüş şehir dünya tarihinin bir yansıması gibi siz tarih severleri beklemektedir.