Blue Lotus Property

Yükleniyor...

Ücretsiz yatırım turu için TIKLA

Kıbrıs Hakkında

Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Türkiye’nin 65 km güneyinde yer almaktadır. Tarihin tüm dönemlerinde, stratejik, politik, ve ticari sebeplerden dolayı her zaman arzu edilen ve cazibesini koruyan bir ada olan Kıbrıs, özellikle son yıllarda ülkeye gelen yabancı turist sayısının ve 5* Turizm yatırımlarının ciddi oranda artması ile turizmin önemli bir detinasyonu olarak dünyaya açılmıştır. Akdeniz’in 3. Büyük adası Kıbrıs’ın kuzeyinde keşfedilecek çok şey var. Kıbrıs, büyüleyici Akdeniz manzarası ve plajları ile hem ailelerin hem de her yaştan çiftin ideal tatil destinasyonu olmuştur. Yıl boyunca tatile uygun iklimi, muhteşem doğası, endemik bitki ve hayvan türleri, Akdeniz boyunca uzanan, tropikal adaları anımsatan altın kum plajları, kültür ve tarihi ile Kıbrıs adeta cennetten bir parça olarak sizin yaşam alanınız olmaya hazır.

Kültür&Tarih

Kıbrıs adası çok eski çağlardan 18. Y.Y. kadar uzanan zengin bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Orta çağ döneminde batı uygarlıklarına, daha eski dönemlerde Yunan, Mısır, Asur, Pers gibi uygarlıklara ev sahipliği yapan ada 18. Y.Y.’ın sonlarında İngiliz entellektüllerinin akınına uğramıştır. Adaya gelen isimler arasında Fransız şair Arthur Rimbaud, komedyen Peter Sellers ve David Bowie gibi ünlü isimler yer almaktadır. Halen adanın kuzeyinde yer alan Karaman (Karmi) köyünde İngiliz, Alman, Fransız, İtalyan ve Amerika’lı ada sakinleri atalarının yadigar hayatının izini sürmektedir. Her milletten topluluğun sentezlenerek mutluluk içinde yaşamasını sağlayan huzurlu bir ada olan Kıbrıs bu yönü ile tarihten bu zamana süre gelen uygarlıkların buluşma yeri olmaya devam etmektedir.

Bir zamanlar koridorlarında beyaz pelerinli rahibelerin dolaştığı mistik bir yapı olan Bella Pais manastırından tutunda, lüzinyanlılar tarafından inşa edilen adanın en yüksek noktalarına konumlanmış, St.Hilarion, Kantara ve Bufavento kalelerine, buradan İskele mevkiinde bulunan Salamis harabelerine uzanan Kıbrıs tarihi anlatmakla bitmez.

Turizmin incisi iskelede, Lüzinyanlardan Venediklilere, Osmanlıdan İngilizlere kadar tüm medeniyetlerin izlerine rastlamanız mümkündür. Roma dönemine ait birçok kale, tiyatro, saray, villa gibi arkeolojik kalıntılara da ev sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs, Osmanlı dönemine ait birçok cami, hamam, kaleler ve hanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Zengin tarihinin yanı sıra geleneksel olarak her yıl düzenlenen sanatsal ve ekolojik festivaller adaya kültürel zenginlik katmaya devam etmektedir. Turizmin her geçen gün artış göstermesi ile Kıbrıs Turizm Bakanlığı festivaller bünyesinde çok güzel etkinliklere imza atmaktadır. Bunlardan en popüler olanları; Geleneksel İskele Festivali, Bella Pais Klasik müzik festivali, Mağosa Kültür ve Sanat Festivali, Güzelyurt Portakal Festivali, Kıbrıs tiyatro festivali, uluslararası zeytin festivali, Uluslar arası altın salkım belgesel film festivali, Kormacit St.Aziz George festivali, İpek koza festivali, Geleneksel orkide festivali, Tepebaşı Medoş lalesi festivali. Detaylı bilgilere aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz.

Eğitim

Kıbrıs, eğitim alanında yaptığı yatırımlarla da ön plana çıkmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde aktif olarak öğretim hayatına devam eden 23 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler nedeniyle Kıbrıs'a dünyanın dört bir yanından öğrenci gelmektedir. Öğrenci nüfusu emlak sektörünü de pozitif olarak etkilemekte ve gayrimenkullerin sürekli değer kazanmasında etken olmaktadır.

İklim

Kuzey Kıbrıs iklimini tarif edecek olursak, yazları Nisan ayından Ekim ayına kadar, çok sıcak ve kurak Akdeniz iklimidir. Kasım'dan Mart ayına kadar ise ılık ve yağmurludur. Kuzey Kıbrıs sahilleri, Akdeniz'in en doğal ve en temiz plajlarıdır. Ortalama su sıcaklığı Mayıs ve Ekim ayları arasında ortalama 24 C’dir.

Kıbrıs'ta Emlak Yatırımı

Kıbrıs, uzun süren yaz dönemi, bozulmamış doğası ve tarihi yapılarıyla her geçen yıl büyüyerek ve gelişerek devam eden turizm potansiyeline sahiptir. Tatil amaçlı gelerek adada yaşamanın cazibesine kapılan her milletten alıcının taleplerinin arza dönüşmesi son 5 yıl içerisinde konut projelerini canlandırmış ve yapılan yatırımlar her yıl %10 – %12 kar marjları ile yükselmeye devam etmektir. Özellikle İskele bölgesinde 2012 yılında hareketlenmeye başlayan konut projeleri bu yıldan itibaren oluşan talebi karşılamakta zorluk çeker duruma gelmiştir. Hemen hemen adanın her bölgesinde yapılan emlak yatırımlarındaki yükseliş gözden kaçmayacak oranlara ulaşmış durumdadır.

Kuzey Kıbrıs’ta yapılan emlak yatırımlarının kira amortisman sürelerinin cazip olması, yatırımcıların ilgisinin adaya yoğunlaşmasını sağlayan en büyük nedenlerden biridir. Örnek olarak her yıl nüfusu ciddi oranda artış gösteren İstanbul gibi global bir şehirde minimum kira amortisman süresi 17-25 yıl iken, Kuzey Kıbrıs’ta bu süre 8-12 yıl arasında değişim göstermektedir. Yaptıkları yatırımın kısa sürede sonucunu alan yatırımcılar bu durumdan oldukça karlı bir sonuç elde etmektedir.

Kuzey Kıbrıs Şehir Merkezleri

Lefkoşa (Nicosia)

Kuzey Kıbrıs'ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Surlarla çevrili olan şehrin el değmemiş mimarisi hala korunmaktadır. Bu nedenle şehir hala tarihle iç içe yaşamaktadır. Lefkoşa, Kıbrıs’ın kültür, ulaşım, ticaret ve sanayi merkezidir. Lefkoşa’nın etrafındaki yaklaşık 5,5 km’lik surlar bu şehri önemli kılan mimarilerden. Ayrıca Lefkoşa’da farklı müzeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Girne (Kyrenia)

Beşparmak dağlarının eteklerinde yer alan şehir deniz kenarında yer almaktadır. Sahilleri ile bir tarafta dağ manzarası sunarken diğer tarafta eşsiz gün batımına sahiptir. Tarihi bir liman kenti olan Girne, adanın en popüler turist destinasyonu olma özelliği taşımaktadır. Işıltılı gece hayatı, göz kamaştıran otelleri, eşsiz sahilleriyle ünlü olan Girne, yaz boyunca devam eden konserler, ünlü kulüpler ile gece ve gündüz hayatın aktığı bir şehirdir.

İskele (Trikomo)

Kıbrıs’ın Türkiye’ye bakan tarafıdır. Aslında Karpaz Yarımadası olarak bilinen bölge. İçinde birçok Türk ve Türk-Rum karışımı köyler bulunan ve diğer illere göre daha az gelişmiş olan bir şehir. Altın sarısı kumu ve harika denizi ile el değmemiş güzelliklere sahiptir. Ayrıca yabani eşekleriyle ünlü olan bu yerde, carette carettaları da görebilirsiniz.

Gazimağusa (Famagusta)

Gazimağusa birçok medeniyetin izlerini taşımış, Orta Çağ Avrupa mimarisini günümüze taşımayı başarmış olan surlarla çevrili bir liman kentidir. Burada aynı zamanda adanın en güzel sahil şeridi de bulunmaktadır. Üniversite’nin kent merkezine çok yakın olması sebebiyle öğrenci şehrine dönüşmüştür. Salamis Antik Kenti ve Suriçi gezilmesi gereken en önemli tarihi mimarilerden. Ayrıca Gazimağusa’da Kapalı Maraş adında bir yer var ki bir zamanlar dünyaca ünlü isimlerin uğrak yeri olan, kültürü ve turizmiyle Kıbrıs’ın en gözde mekanlarından biri olan yer 1974 sonrası savaştan sonra yapılan anlaşmalar nedeniyle iskana kapatılmıştır. Buraya girmek hatta fotoğraf çekmenin bile yasak olduğu söylenir. Şu an “Hayalet Şehir” olarak bilinir.

Gazimağusa, etrafı surlarla çevrili bir liman kentidir. Suriçi yaşamı günümüzde dahi devam etmekte olan şehir, Orta Çağ Avrupa mimarisini günümüze taşımayı başarmıştır. Kuzey Kıbrıs'ın en büyük 3 yerleşim yerinden biri olan Gazimağusa birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Suriçi'nin yanında Salamis Antik Kenti şehrin tarihsel derinliğini yansıtmaktadır. Şehir merkeziyle iç içe plajlarıyla ünlü olan şehir Kuzey Kıbrıs'ın en çok öğrenci nüfusuna sahip şehridir.

Güzelyurt (Morphou)

Kuzey Kıbrıs’ın en yeşil bölgesi olan, narenciye ağaçlarının, portakal bahçelerinin şehri süslediği, içinde bir de kilisenin bulunduğu (Aziz Mamas Kilisesi) nostaljik bir kent merkezi. Eskiden Rumların fazla olduğu Türklerin azınlıkta kaldığı bir bölge olarak bilinmesine rağmen anlaşmalar sonucunda Türk tarafında kalmıştır.

Lefke

Lefke Avrupa Üniversitesinin bu kasabada bulunduğu, Kuzey Kıbrıs’ın en batısında bulunan bir kasabadır. Meşhur Lefke Portakalının yetiştiği yerdir.

Aktiviteler Sayfası

GoKart

Tatilinize biraz adrenalin katın! Resort'a yakın karting merkezinde gezintiye çık, rekabetçi yarışta zaferin tadını çıkar! 7 yaşından büyük yetişkinler için güvenli ve heyecan verici bir eğlence!

Balık tutma

Tatil dinlenmektir diyenler için balık tutmayı öneriyoruz. Kıbrıs, deneyimli balıkçılar ve yeni başlayanlar için gerçek bir cennettir, burada roach, gümüş çipura, kefal, levrek, sazan, kadife balığı, yayın balığı ve 260'dan fazla deniz balığı türünü bulabilirsiniz.

Traktör Safari

Traktör safari, mümkün olduğunca görmek, Kuzey Kıbrıs'ın bakir doğasının en gizli köşelerini ziyaret etmek, adanın tarihini ve geleneklerini keşfetmek ve traktör safarisinin hızını ve maceralarını yaşamak için mükemmel bir seçim. Traktör safari, dağların, şelalelerin, denizin ve ormanların manzarasını, eski köylerin büyüleyici mimarisini ve misafirperver Kıbrıslı misafirlerin sıcak gülüşleri ile eğlenceli ve öğretici bir aktivite.

Binicilik

Tatilinize yeni renkler ekleyin! Binicilik kulübü, çocuklara ve yetişkinlere kapılarını açıyor. Akdeniz'in pitoresk maliyeti veya dağlık bölgelerde ata binmekten daha keyifli ne olabilir? Muhteşem aile turu size binicilik, yürüyüş, beslenme ve bakım konusunda heyecan dolu bir deneyim yaşatacak.

Uzun zaman önce bilim adamları, bu soylu hayvanlarla kısa süreli iletişim kurmanın bile ruhu ve vücudu iyileştirebileceğini ve yeni başarılar için canlı enerji getirebileceğini keşfettiler.

Yat turu

Büyüleyici yat turumuz ile rüzgarı yakalayın! Kıbrıs'ın sonsuz güzelliğini konforlu yat panelinden keşfedin. Denizin uçsuz bucaksız aquamarine mavisi ve beyaz kumlu plajları, deniz mağaralarının büyülü atmosferi ve Orta Çağ kalelerinin görkemine hayran kalacaksınız.

Duraklar sırasında rahat bir koyda kristal suda yüzmek için yüzme elbisenizi unutmayın. Yat, güvenli ve konforlu bir konaklama için iyi bir donanıma sahiptir ve çeşitli geziler (grup turları, özel turlar, etkinlikler, partiler, balık avlama) sunar.

Jet ski

Jet ski size enerji, hız ve özgürlük hissi getirecek! Doğal deniz kenarında tek başına jet ski keyfini çıkarabilir veya parlak hisleri bir arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.

Tüplü dalış

Her zaman su altında ne olduğunu merak ettiyseniz, SCUBA dalış turuyla size derinlikteki güzelliklerin sihirli dünyasını keşfetmenizi öneriyoruz. SCUBA ekipmanı dalgıcın su altında özgürce nefes almasına ve su altı evreninin bir parçası gibi hissetmesine, yeni bir yaşam yüzünü keşfetmesine ve su krallığının bilmecelerine dokunmasına izin verir.

Paintball

Arkadaşlarınızla mükemmel zaman geçirin! Paintball, adrenalin ve endorfinlerin ücretlendirilmesinin bir yolu olduğunun ispatıdır. Bu, pnömatik silahtan atılan bir boya topu ile rakiplerinizi vurmanızı, hızlı bir şekilde rakibin karşısında muzaffer bir iz bırakmanız konusunda düşünmenizi ve hareket etmenizi sağlayan aktif bir grup oyunudur. Paintball becerilerinizi, konsantrasyonunuzu, reaksiyonunuzu ve taktiklerinizi kullanabileceğiniz cinsiyet veya yaşa bakmaksızın herkes için eğlenceli bir oyundur.